Start

Ersättning för massflyktingar

Kommuner kan få ersättning för vissa kostnader de har för personer som har ansökt om eller beviljats uppehållstillstånd för tillfälligt skydd i Sverige enligt massflyktsdirektivet (massflyktingar).

Rätt till ersättning gäller så länge de omfattas av LMA och inte har blivit folkbokförda. För de som folkbokförts, se i stället Ersättning för nyanlända med uppehållstillstånd.

I listan nedan kan du välja vilken typ av ersättning du vill ha mer information om. På varje sida hittar du information om vilka krav som gäller, hur du ansöker, vilka handlingar som ska skickas med och vart du ska skicka in din ansökan.

Sidor om massflyktingar från Ukraina, inklusive dessa sidor om statlig ersättning, uppdateras löpande.

För mer information om vem som är massflykting, se sidan Personer kommuner och regioner kan få ersättning för.

En kommun har i vissa fall rätt till ersättning för ekonomiskt bistånd som lämnas enligt LMA, i form av dagersättning och särskilda bidrag, för en person som har beviljats uppehållstillstånd som skyddsbehövande enligt massflyktsdirektivet (massflykting). Från 1 juli 2022 kan det även gälla de personer som har ansökt om men ännu inte beviljats sådant uppehållstillstånd. Det är i första hand Migrationsverket som beslutar om bistånd enligt LMA.

Den här ansökan ska göras via Migrationsverkets e-tjänst.

Ansök om statlig ersättning

Ansök om statlig ersättning och ta del av beslut och utbetalningsinformation

Med massflykting avses en person som har fått tillfälligt skydd enligt massflyktsdirektivet. I beslutet ska det stå att uppehållstillstånd har beviljats enligt 21 kap. 2, 3, 4 eller 6 §§ utlänningslagen (2005:716) (UtlL). Massflyktingar omfattas av 1 § första stycket 2 lagen (1994:137) om mottagande av asylsökande m.fl. (LMA). Från 1 juli 2022 omfattas även de som sökt men ännu inte fått uppehållstillstånd enligt massflyktsdirektivet.

Personer som söker och beviljas uppehållstillstånd enligt massflyktsdirektivet ska hänvisas till Migrationsverket för att ansöka om bistånd enligt LMA i form av dagersättning. Om Migrationsverket inte skulle klara av att hantera mängden ansökningar/personer som kommer, kan verket gå ut med en central förfrågan/uppmaning om att kommunerna ska ta över den initiala delen. I så fall ska en kommun lämna bistånd enligt 3 a § tredje stycket LMA till utlänningar som avses i 1 § första stycket 2 samma lag, om de vistas i kommunen och om biståndet behövs till dess att Migrationsverket tar över ansvaret för att bistånd lämnas. Om en kommun redan har betalat ut bistånd enligt LMA till en person som tillhör personkretsen så kan kommunen söka ersättning för det.

Eventuellt bistånd som kommunen lämnat före 1 juli 2022 till person som inte har beviljats uppehållstillstånd med tillfälligt skydd är inte bistånd enligt LMA utan enligt socialtjänstlagen (SoL). Migrationsverket ersätter inte kostnader för bistånd som lämnats enligt socialtjänstlagen (SoL).

Kommunen kan få ersättning för det ekonomiska bistånd (dagersättning) som betalas ut till en massflykting. Det bistånd som betalats ut enligt LMA ska räcka till mat, kläder och skor, sjukvård och medicin, tandvård, hygienartiklar, andra förbrukningsvaror och fritidsaktiviteter. Beloppen är

När personen har egen mathållning

  • 71 kr/dag för vuxna ensamstående
  • 61 kr/dag och person för vuxna som delar hushåll, även hemmavarande vuxen
  • 37 kr/dag för barn upp till 3 år
  • 43 kr/dag för barn 4–10 år
  • 50 kr/dag för barn 11–17 år (från och med tredje barnet halveras ersättningen).

Kommunen kan inte få ersättning för utbetalat ekonomiskt bistånd (dagersättning) som överstiger beloppen ovan.

När personen inte har egen mathållning

  • 24 kr/dag för vuxna ensamstående
  • 19 kr/dag och person för vuxna som delar hushåll, även hemmavarande vuxen
  • 12 kr/dag för barn upp till 3 år
  • 12 kr/dag för barn 4–10 år
  • 12 kr/dag för barn 11–17 år (från och med tredje barnet halveras ersättningen).

Kommunen kan inte få ersättning för utbetalat ekonomiskt bistånd (dagersättning) som överstiger beloppen ovan.

Kommunen kan få ersättning för eventuella särskilda bidrag som betalats ut enligt LMA, exempelvis

  • vinterkläder
  • glasögon
  • kosttillskott
  • handikapputrustning
  • spädbarnsutrustning
  • akut tandvård.

Du lämnar in en ansökan om ersättning i efterskott. En ansökan om ersättning ska ha kommit in till Migrationsverket inom sex månader efter det kvartal ansökan gäller. Du kan välja att ansöka kvartalsvis eller för två kvartal samtidigt.

Du ska göra din ansökan via e-tjänsten.

Om du har frågor om ersättningen, se sidan Kontaktuppgifter statlig ersättning.

Det här ska bifogas

Du ska skicka med kopia på

  • ekonomiskt underlag som styrker kommunens kostnader under perioden, uppdelat på dagersättning respektive särskilt bidrag.

Migrationsverket betalar ut ersättningen sista bankdagen i den månad då verket fattade beslut.

Om en kommun vill ändra konto för utbetalningar, referenstext eller vill veta vad en utbetalningskod betyder går det läsa på sidan:

Ändra konto för utbetalning

Kommunen är skyldig att lämna de uppgifter som krävs för att Migrationsverket ska kunna bedöma kommunens rätt till ersättning. Det innebär att Migrationsverket kan begära in kompletterande underlag.

En kommun kan överklaga Migrationsverkets beslut om ersättning till allmän förvaltningsdomstol. Överklagandet ska ha kommit in till Migrationsverket senast tre veckor från beslutsdatum. I överklagandet ska du tala om hur du vill ha det ändrat. Kom ihåg att ange beslutets diarienummer.

Nyheter

2025-03-05

Nu är Migrationsverkets nya webbplats lanserad

Den 5 mars lanserade Migrationsverket en helt ny version av migrationsverket.se, en webbplats med tydligare struktur och mer guidande navigering. Syftet med den nya webben är framförallt att besökarna lättare ska hitta den information de behöver.

2025-02-28

Ändrade regler för asyl­sö­kandes boende

Den 1 mars ändras reglerna för asylsökandes boende. Ändringen innebär att alla som söker asyl från och med 1 mars 2025 kommer att tilldelas en plats i något av Migrationsverkets asylboenden.