Om Migrationsverket Jobba hos oss

Här kan du läsa om aktuella lediga jobb och hur det är att arbeta på Migrationsverket.

Träffa oss på mässor och arbetsmarknadsdagar

Migrationsverket deltar regelbundet på olika arbetsmarknadsdagar och mässor. Vi vill gärna träffa dig som är student eller söker jobb för att berätta om vår verksamhet och hur det är att arbeta på Migrationsverket.

Mässa

Datum och tid

Plats

Pol.AR

6 mars

Linköpings universitet, Campus Valla

AMÅR

6 mars

Linnéuniversitetet, Växjö

Arbetsförmedlingen

mars*

Helsingborg

Arbetsförmedlingen

mars*

Åstorp, Skåne

*Preliminär tid

Kvinna med glasögon som sitter vid en laptop och ler.
Vi behöver nya engagerade
medarbetare till olika delar
av vår verksamhet
Vi söker nya medarbetare
Migrationen är en av vår tids stora samhällsfrågor, och vi som jobbar på Migrationsverket är på olika sätt experter inom det området. Vårt arbete sker i takt med omvärlden och påverkas av händelserna där. Var du än tar plats i den här organisationen så kommer du att uppleva en stor variation i arbetet – i uppgifterna du utför och i frågorna du hanterar – det är utvecklande!
Lediga jobb

Vi som jobbar här

Vi som arbetar på Migrationsverket har många olika erfarenheter och kompetenser. Den mångfalden är viktig eftersom vårt uppdrag är brett och arbetsuppgifterna varierar. Här får du möta några medarbetare som svarar på frågor om sitt jobb i serien Jobbsnack.

Ali, team­le­dare

Att leda och motivera teamet för att säkerställa effektivitet, måluppfyllelse och en positiv arbetsmiljö – så beskriver Ali sitt uppdrag på ett av Migrationsverkets förvar. Han arbetar som teamledare och har ett övergripande ansvar för de handledare som arbetar ute på avdelningen. Ali säkerställer även att såväl handledare som handläggare på avdelningen följer de riktlinjer som finns och den lagstiftning som gäller, för att verksamheten ska fungera korrekt och på ett ansvarsfullt sätt.

Alicia, handledare

På Migrationsverkets många förvarsenheter finns handledare som förutom säkerhet ansvarar för bevakning och att verkställa beslut. En av dessa handledare är Alicia.

Violeta, hand­läg­gare

På en av Migrationsverkets förvarsenheter jobbar Violeta. Hon är handläggare och ingår det så kallade återvändandeteamet där man arbetar med personer som har ett beslut om att de måste lämna Sverige – men där det finns en risk för att man avviker och inte följer sitt beslut.